Site Dışı SEO Ne Demektir?

Site Dışı SEO Ne Demektir?

Site dışı SEO, bir web sitesinin Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında üst sıralarda yer alması için kullanıcı odaklı yapılan profesyonel markalaşma çalışmalarını ifade eder. Site dışındaki farklı kaynaklar aracılığıyla sektörel müşterilerin web sitesini ziyaret etmesi için gerçekleştirilen anahtar kelime backlink çalışmaları, açık url bırakma, yorum, sektörel makalelerle bilgi verme ve tüm firma tanıtım çalışmalarını kapsamaktadır. Yani; internette yayın hizmeti veren bloglar, sosyal medya kanalları, forumlar, sözlükler, haber siteleri, video platformları, PDF döküman ekleme ve paylaşma siteleriyle birlikte TV, Radyo, Gazete, Billboard gibi tüm mecralarda firma ismi, ürün/hizmetler, anahtar kelimeler ve sloganlarla hazırlanmış tüm reklam ve tanıtım çalışmalarına site dışı SEO denir.

Site dışı SEO’da en önemli şey otoriter ve kaliteli sitelerden sağlanan referans link yani backlink bağlantısıdır. Arama motoru kalite yönergelerine uygun yapılan backlink çalışmalarıyla (tabi site içi SEO kriterleri yerine getirildiyse) web sitenizin sektörünüzde vazgeçilmez bir otoriterlik elde etmesini sağlayabilirsiniz. Bu süreçte yapılan dış SEO çalışmalarını “Doğru, Kaliteli, Özgün ve Doğal” web sitesi içerikleriyle de beslemelisiniz.


Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO’nun web sitenizin arama motorlarında üst sırada yer alması konusundaki rolü çok büyüktür. Hatta site dışı SEO’nun, bir sitedeki başarılı bir SEO çalışmasının yarısından fazlasını oluşturduğunu belirtmek gerekir. Peki ya site dışı SEO nasıl yapılır sorusunun vazgeçilmez mecra ve araçları hangileridir?

• Rakip ve Sektörel İlişkili Web Siteleri
• Farklı Arama Motorları ve Reklamları
• Sosyal Medya Platform ve Kanalları
• Dijital Sayfa ve Grup Platformları
• Haber, Tanıtım ve Yarışma Siteleri
• Sözlük ve Yorum Siteleri
• Video, Makale ve PDF Ekleme Siteleri
• Dizin ve Firma Ekleme Siteleri
• Kişisel Siteler, Forumlar ve Bloglar
• Harita Lokasyon Adres Ekleme Siteleri

Site dışı SEO çalışması yaparken kullanılacak en önemli araçlar sosyal medya platformları, sosyal etiketleme ve reklam kanallarıdır. Ayrıca site dışı SEO nasıl yapılır sorusunun cevabı backlinklerde ve bağlantı linklerinin biçimlerinde gizlidir. Hatta backlinklerin site dışı SEO’nun temelini oluşturduğunu söylemek doğru olacaktır.


Başarılı Site Dışı SEO Uygulama ve Çalışmaları


→ Arama motorlarında sıralama elde edecek kullanıcı odaklı, özel ve okuyucularda paylaşma dürtüsü yaratacak kaliteli içerikler üretmek.
→ Google’un web site kalite yönergelerini benimsemek ve talimatlarına uygun stratejilerle sitenize ziyaretçi trafiği sağlamak.
→ Üst sıralarda yer alan rakiplerin web sitelerinin içerik ve performans analizleri yapılarak backlink kaynaklarından link almaya çalışmak.
→ Backlink ihtiyaçlarınızı sektörel yakınlığı bulunan otoriter sitelerden ve arama motorlarında konum elde etmiş içeriklerden temin etmek.
→ Web siteniz için tıklama alamayacağınız link çöplüğüne dönmüş sitelerde tanıtım çalışmaları yapmamak ve uzak durmak.
→ Site dışı SEO planlamanıza göre sitenize bağlanan tüm linkleri “nofollow-dofollow” olarak ayarlayarak sitenizin kalitesini korumak.
→ Google webmaster (Google Search Console) aracını sürekli takip etmek ve uyarılarını dikkate alarak etkili kullanmak.
→ Pozitif bir şekilde Google, Facebook, Instagram, Google Plus, Linkedin, Pinterest, Twitter, VK yorum ve değerlendirmeleri almak.
→ İnternet dünyasına sektörünüzle alakalı özel, yüksek çözünürlüğe sahip çok kaliteli resimler göndermek ve başkalarının kullanımını sağlamak.
→ Google analitik ya da benzer araçlar kullanılarak sitenize gelen linkleri, gelebilecek olan spam trafikleri kontrol etmek, engellemek ve reddetmek.
→ Site içeriklerinizi “Etiket (Hashtag)” kullanarak kusursuzca sosyal medya kanallarında ziyaretçilerinize sunmak ve hedef kitlenizle etkileşim yaratmak.
→ Okuyucuyu web sitenize yönlendiren, marka isminiz, anahtar kelimeniz ve iyi bir sloganla hazırlanmış TV, Radyo, Gazete, Billboard reklamları oluşturmak.
→ Firmanıza marka değeri katacak anahtar kelimelerinizle profesyonelce hazırlanmış Google Adwords, Yandex Direct ve tüm sosyal medya reklamları vermek.

Site Dışı SEO’da Olmazsa Olmazlar Nelerdir?


Site dışı SEO çalışması başarılı bir web sitesinin olmazsa olmazıdır. Web sitenizdeki tüm içerikleri ziyaretçileriniz için yani kullanıcı odaklı SEO kurallarına uygun olarak oluşturduysanız site dışı SEO çalışmalarına hazırsınız demektir.


Diyelim ki bir giyim mağazanız var! Mağazanıza müşteri çekmek için özenle güzel ürünler seçtiniz ve profesyonel dokunuşlarla modaya uygun olarak vitrininizi hazırladınız. Öncelikle mağazanızın bulunduğu sokaktan geçen müşteriler mağazanıza uğrayacaktır. Ancak daha sonra bu müşterilerinizin farklı çevrelerde yapacağı yorumlar, tavsiyeler devreye girecek ve müşteri potansiyelinizi doruğa taşıyacaktır. İşte site dışı SEO çalışması da teknoloji sayesinde kontrol edilebilir hale gelen örnekteki 2. aşamanın sanal ortamda başarıyla uygulanmasıdır.


Unutmayınız… Rakiplerinizde arama motorlarında konum elde etmek ve yeni müşteriler bulmak için eylemlerde bulunacağı için site dışında yapacağınız tüm SEO çalışmaları, yaşayan ve yaşatılması gereken bir süreç olarak karşınıza çıkacaktır. Siteniz için yaptığınız tüm arama motoru optimizasyon çalışmaları markalaşmayla doğru orantılıdır. Site dışındaki SEO başarınız, hedef kitlenizin kafasında firmanız ve siteniz hakkında oluşturduğunuz olumlu algılarla ilgilidir. Ancak bu olumlu sinyaller size asla yetmemeli! Hedef kitlenizi de firmanız adına bir şeyler yapması için eyleme geçirmeniz şarttır. Bunun için ise Türkçe dilini sanat eseri gibi kullanmanız gerekmektedir. Müşterilerinizin internette sizin adınıza yapacağı doğal ve kalite yorumlar, ilgili sektörel konularla karşılaştığı zaman sizin ve firmanızın üstün meziyetlerini öne çıkararak söz etmesi çok çok önemlidir. Tabi bunlar sadece örnek. Şunu iyi bilmelisiniz; site içi ve site dışındaki stratejik SEO hedeflerinize ulaşmanızı, ürünlerinizle ve hizmetlerinizle tanıştığı zaman mutlu olan potansiyel müşterileriniz sağlayacaktır.


Yazar hakkında

magnetwp administrator