Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel tasarım, bir ürünün bütününün ya da bir kısmının çizgi, şekil, renk, biçim, doku, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünümdür.

Genel Bilgi:  0322235 57 53

Hemen arayın markanızı tescil edelim Ücretsiz danışmanlık hattı: 0506 709 55 15

 

Günümüzde rekabet aracı olarak kullanılan endüstriyel tasarım, markaların müşterilerini etkilemek için yaratıcılık ve son teknolojik ekipmanları birleştirmesi ile gerçekleşiyor. İmaj oluşturma ve tasarım yapma rakipleri geride bırakmak için bir anahtar oluyor.

Bütün özellikleri ve kullanım şartları aynı olan, aynı verimde ve kalitede görülen iki ürün arasında müşterinin tercih yapmasını sağlayacak etmen olarak karşımıza tasarım çıkar. Kreatif olmak ve etkileyicilik önemlidir.

Müşterilerin önce markaya sonra da ürünün tasarımına göre satın almaya karar verdikleri düşünülürse pazarlamanın en etkili aracı olarak endüstriyel tasarım gözümüze çarpacaktır.

Tasarım ambalajlarda, desenlerde, kumaşlarda, konfeksiyon modellerinde, mobilyalarda, makine ve araç tasarımlarında, araçların yedek parçalarında farklılığa dayanır. Bu nedenle tescil yaptırılarak koruma altına alınmalıdır. Ticari faaliyetler olarak görülen bu işlemlerde rakiplerinize göre hareket etmeniz gerekir. Seçilen olmak için, müşteri memnuniyeti ön plana çıkar. Müşteri, memnun olacağı firmayı seçer. Bunun için de öncelikle firmanın sunduğu üründen memnun kalması ve beğenmesi gerekir. Doğal olarak görünümü, tasarımı, işlevi ve ekonomik değeriyle beğendiği bir ürüne yönelecektir. Beğenilmeyen bir ürünün, satış sonrası hizmetlerinin iyi ve yeterli olması, ürünün beğenilmesi için yeterli olmayacaktır.

Bu nedenlerle, müşteri memnuniyetini sağlamak için tanıtımın önemini kavramış rakipler, reklamlarında ürün imajını, marka ve tasarım ile öne çıkarmaktadırlar.

Bir tasarımın hukuki korunmasının sağlanması için bazı unsurları içermesi gerekir.

  1. A) Yenilik
  2. B) Ayırt edici nitelik
  3. C) Ürün veya ürün parçası
  4. D) İnsan duyuları ile algılanabilen görünüm

0322 235 57 53

0506 709 55 15

posta@mag-net.com.tr