Maker Atölyesi

Maker, kendisi bir şeyler ortaya koyan, üreten kimseye denir. Yabanlıcarın DIY (do it yourself – kendin yap) dediği tanıma uyan her şey buna dahil olabilir. Bu kapsamda Arduino ve benzeri elektronik donanımlar ile projeler yapan, 3 boyutlu yazıcılar ile bir şeyler tasarlayıp basan, kendi drone’unu yapan hatta ve hatta kendisinie ait yemek tarifi olan herkes kendini Maker olarak tanımlayabilir.

Maker Hareketi (Maker Movement), dünyada hızla yayılan “kendin yap” kültürü ile teknolojinin birleşmesinden oluşan bir akımdır.

Yaratıcı Çocuklara Yatırım Zamanı

Türkiye geleceğini güvence altına almasını sağlayacak yaratıcı çocuklar yaratmaya daha çok önem vermeye başladı.

Küçük yaşlardan itibaren çocuklara kod yazmayı öğretmek Google’ın birkaç sene önce ana hatlarını çizdiği “geleceğin dünyasına hazırlık” anlamında önem taşıyor.
Programlama eğitimine erken yaşlarda başlandığında ve eğitim hayatı boyunca devam edildiğinde kişinin algoritmik düşünme becerisi gelişir ve bu beceriyi hayatının her alanında kullanabilir.

Sizin çocuğunuz maker mı?

Bazı çocuklar bilgisayarda oynuyor, bazıları ise oynamak yerine kodlamaya yöneliyor, teknolojik cihazlar ve hayatı kolaylaştıracak ürünler üretiyorlar. İşte yeni endüstri devriminin yeni oyuncuları; maker çocuklar.

Maker sıfırdan hiç olmayan bir şeyi hayal edip üretebilir. Sensörlerle çalışan sistemler de kurgulayabilir, evde yokken yerine bakacak bir robotta. Bazen hepimizin ihtiyacı olan ama hiç aklımıza gelmemiş basit bir düzenek üretir.

Bu çocuklar yeni endüstri devriminin temellerini atıyor. Adı maker hareketi. Bu anaokulundan başlayan ve üniversite yıllarına kadar süren yeni bir neslin yükseliş hikayesi. Okullarda, evde, etüd odalarında kısacası çocukların özgürce çalışacakları her yerde yaratıcılığın sınırlarını zorluyorlar. Önceleri küçük projelerle, kes-yapıştır gibi el becerisi geliştiren oyunlarla başlasa da ardından geleceğin teknolojisininin temelleri atılıyor. Uzmanlar “tüketmeyen, üreten çocuklar” olarak tanımlıyor makerları.

Detaylı bilgi için : www.makerteknoloji.com adresine giriş yapın.