Mag-Net Blog

UI UX Tasarım Nedir? Ayrıcalıkları ve Farkları Nelerdir?

UI UX Tasarım Nedir? UI Arayüz Tasarımı anlamına gelmektedir. UX tasarım UI tasarım genellikle birlikte kullanılmaktadır. Mesleki ilişkileri olmasına rağmen her ikisi de kendine ait bölümlerde rol almaktadır.

Uİ tasarım kullanıcı deneyimi olmakla beraber, Türkiye’de bu iki cevheri ayırt ederek kullanmakta olan kişilerin sayısı maalesef azdır. Alışılagelmiş bir ezber üzerine açıklamada bulunmalarının yanı sıra bu deneyimleri kullanmaları da oldukça profesyonel olmayan çizgiler üretebilmekteler.

Oysa UI tasarım ve UX tasarım hakkıyla birlikte dizayn edildiğinde ortaya çıkan sonuç bir web site tasarımı üzerinden örneklendirilecek olursa, elbette yüksek bir sıralamada var olduğunu gösterebilir.

Arayüz tasarımı denilince akla ilk gelen elbette, grafik tasarım elementidir. Birbirini destekleyen bu 2 uygulama UI tasarımını doğurur.

Son yıllarda arayüz tasarımı git gide önemli bir hal aldı. Bundan dolayı kişiler de bu tasarıma dayalı gerekçelerin (Uİ) neler olduğu konusunda bilgi edinerek, yaptıracakları bir web sitesinde mutlaka UI Tasarımının olması gerektiğine inandı ve talep etti.

Bu sayede gelişen UI arayüz tasarımı doğru ve etken kullanıldığında harika sonuçlar elde edilir olabildi. Daha çok basit ama çok kullanışlı bir arayüz tasarımı bir web sitesi için en önemli unsur halini aldı. Elbette kullanıcı deneyimini unutmamak gerekli. Ziyaretçi profilini üzerine çekebilmesi için öncelik UI iken, ziyaretçinin keyifli vakit geçirmesini sağlayan eleman ise UX diyebilmekteyiz.

Uİ > UX formülü ile sanırım anlatmak istediğimizi örneklendirebilirim

Bir elaman olmadan diğer elemanın fazla bir etkisi olmayacağı kanısındayım.

Bir arayüz tasarımı tasarlarken, işinde profesyonel olan kişi kullanıcı deneyimini de aynı zamanda tasarlamaya koyulur. Web sitesine uğrayan kullanıcıların, rahatça dolaşabildikleri, dolaşırken merak uyandırmayı sağlayıcı, daha fazla vakit geçirmelerini arttırıcı tüm teknikler işte bu iki elemanın birbiri ile entegre çalışması sonucu meydana getirilir.

UX bir tasarımı var sayarak örneklendirelim,

Bir web sitesinin ux(kullanıcı deneyimi) yüksek olmasına rağmen, rahatlatıcı bir arayüz tasarımı olmaması, tüm grafik alanlarının kullanıcıyı zorlaması, rahatsız etmesi doğal olarak bu uyumsuzluğu ne kadar iyi bir dolaşım sağlasa da ziyaretçinin sitede pek de vakit geçirmeden ayrılacağı anlamına gelir. Oysa harika bir UI Tasarımı ve bunu destekleyen birde kullanım kolaylığı elbette ziyaretçiyi sitede daha fazla vakit harcamasına dolaylı olarak trafiğin artmasına, satışların yükselmesine vs. birçok etkene yol açar.

Günümüzde internet harici dahi artık her şeyde estetik görünüme önem vermekteyiz. Bir ev, bir araba, bir eşya… Örneğin bir araba tasarımı, rengi, koltukların görünümü, gerekli aparatların dizaynı, elbette ilk önce dikkat ettiğimiz bizi ona çeken faktördür. Ardından prosedüre geçeriz, teknik özelliklerini irdeleriz. UI ve UX işte tam olarak budur.

UI Tasarım Programları

Peki birde Kaliteli bir UI Tasarımı için genelde kullanılabilen programlara göz atalım.

 1. Adobe XD
 2. Sketch
 3. Gravity Designer
 4. Figma
 5. Adobe IllustratorAdana web tasarım ve yazılım firmaları

Adana web tasarım ve yazılım firmaları arasında fark yaratan Mag-Net Web 5000 üzerinde müşteri ve profesyonel kadrosu ile hizmetinizdedir.

Sosyal medya danışmanlığı,E-ticaret çözümleri ,web tasarım hizmetleri,web yazılımları ile ilgili bilgi için 0322-2355753 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Profesyonel Web Site Tasarımında Olmazsa Olmaz 5 Özellik

Web sitelerinin tasarım trendleri her ne kadar ger geçen gün farklı bir hal alıyor da olsa, bir web sitesinin profesyonel görünmesi için belli başlı nitelikler vardır. Bu nitelikler sağlandıktan sonra, gerisi sizin ve web sitesi tasarımcınızın hayal gücüne kalmaktadır.

Bir internet sitesi, kişi ya da markaların internet üzerindeki vitrinidir. Bu vitrinin doğru ve kullanıcı dostu olarak tasarlanmış olması demek, bahsi geçen web sitesine daha çok tıklama ve daha çok hedefin sonuca varması demektir.

Web Site Tasarımında Olmazsa Olmaz 5 Özellik Şu Şekildedir:

Temiz ve Düzenli Olmalı

Web sitesi kişi ya da markanın internet üzerindeki vitrini ise, kimse doğal olarak bu vitrinin dağınık olmasını istemez öyle değil mi? Uyumsuz ve göz yoran renk tonları, gereksiz görseller aniden açılan pop-up’lar, müzikler, web sitenizi ziyaret edenlerin gözünde sizi ya da markanızı kalitesiz ve hatta güvensiz algılatacakken, sayfanızdan hemen çıkmalarına sebep olacaktır. Bu nedenle, doğru kategorizelerle sayfanızı daha temiz ve düzenli halde sunmak, web sayfanızın profesyonel görünmesini sağlayacak en önemli adımdır.

Taklit değil, Özgün ve İşlevsel Olmalı

Gün içinde farklı konularda pek çok internet sitesine girip çıkıyorsunuz öyle değil mi? İçlerinde özellikle beğendikleriniz de muhakkak var. Ve şüphesiz ki aklınızdan o beğendiğiniz sitenin benzeri bir siteye sahip olmak geçiyor. Ancak o beğendiğiniz web sitesi sizi ve markanızı doğru temsil edemeyebilir. Bu nedenle sizi doğru anlatan, kullanıcılarınızın kolay kullanabileceği bir tasarımı tercih etmek çok daha doğru olacaktır. Elbette beğendiğiniz sitelerin, bazı size uygun olan tasarımlarını kullanabilirsiniz.

Görseller Belli bir Hiyerarşide Kullanılmalı

Temelde insan gözü gördüklerine belli bir düzen çerçevesinde bakmaktadır. Bu da genellikle soldan sağa, yukarıdan aşağıya doğrudur. İşte bu nedenle, sizin için önemli olan görsel ve sloganları bu düzende web sitenize yerleştirirseniz, internet sitesi ziyaretçileriniz, web sitenizi açmanıza sebep olan hedefe daha kolay yönelecektir.

Metinlerin Okunması Kolay Olmalı

Web sitenizdeki metinler önemlidir; çünkü sizi anlatır. Ancak web sitenizin gerçekten işlevini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için, sayfanızda yayınladığınız metinlerin kolay okunur olması gerekir. Bir metnin internet sitesinde kolay okunabilmesi için, web sitenizle uyumlu renkte olması, yazı puntolarının çok küçük olmaması ve okunabilir fontlara sahip olması gereklidir.

Mobile Uyumlu Olmalı

İnternet kullanıcılarının oldukça yüksek oranı artık internete akıllı telefon ve tabletlerden girmektedir. Hal böyle olunca mobil cihaz kullanan ziyaretçilerinizi kaçırmamak için internet sitenizin, muhakkak mobile uyumlu olarak tasarlanmasını tercih etmelisiniz.

Web tasarımı nasıl olmalı?

İyi bir web sitesi için asgari aşağıdaki şartların sağlanması gereklidir.

Her şeyden önce Web sitesinin grafik arayüzü, kullanılan renkler, menü ve erişim yapısı, programlama altyapısı kullanıcı dostu olarak oluşturulmalıdır.

Özgün web tasarımı 
Web sitesi özgün ve size özgü olmalıdır. Her koşulda hedefimiz müşterimizin kendi sektöründe web sitesi klasmanında en üste yerleştirmek ve yüzlerce kez yapılmış tasarımlardan uzaklaştırmakdır. İnternet milyonlarca web sitesinin olduğu bir platform. Web sitenizde özgünlüğü hem tasarım, hem de içerik özgünlüğü olarak sunmalısınız. Bugün internetin önde gelen sitelerinin tamamını incelediğinizde özgünlükten asla ödün vermediklerinin görürsünüz. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak içinde özgün metinler yayınlamalısınız. .

İçerik 
Web siteniz bir nevi müşteri temsilcinizdir. Müşterilerinizle web üzerinden ne kadar iyi kontak kurabilirseniz, itibarınız ve dolayısıyla satışlarınız o kadar artar. Potansiyel müşterileriniz ile net, güvenilir ve kendilerini özel hissedecekleri bir dille konuşmanızın yolu, iyi hazırlanmış bir içerikten geçmektedir. Müşteriniz web sitenizde dolaşırken, çalışmayan sayfalar, hatalı metinler, kötü tasarım ve anlaşılmayan bir kurguyla karşılaşırsa sizinle ilgili ilk izlenimi pek de iyi olmayacaktır.

Web sayfalarında kullanılan gereksiz başlık ve firmayı tam olarak anlatmayan içerik ve resimler web tasarımının başarısız olmasına sebep olur. Web sitesinin başarılı olması ve sitedeki içeriğin doğru olarak ifade edilmesinde öncelikle tespit ve planların ortaya konulması gerekir

Erişebilirlik 
Deltawebsistem tüm sitelerinde html5 web standartlarını uygulamaktadır. Web standartları, ziyaretçilerin web sayfasını her bilgisayar ve tarayıcıda(ie8, firefox, opera, vb..) açabilmesini, içerisinde dolaşabilmesini sağlamakla birlikte tasarımın her yerde aynı görünmesini sağlamaktadır.

Web sitesi yapılırken potansiyel müşterileriniz baz alınarak yapılmalıdır. Siteye giren herhangi biri kolayca aradığı şeylere ulaşabilmelidir. Menüleri ve navigasyonu buna göre yapılmalıdır. 

Responsive
Siteniz tüm akıllı telefon, mobil cihaz ve tabletlerle uyumlu olmalıdır. Tüm çözünürlükler ve cihazlara uyumlu tasarım yapılmalıdır.

Hızlı yüklenme 
Yapılan web tasarımının hızlı yüklenmesi aynı zamanda onun iyi bir şekilde kodlandığını gösterir. Genel olarak css3 ve html5 standartlarında hazırlanmış bir site tablolarla yapılmış bir siteden daha hızlı yüklenmektedir. Hız konusunda en önemli unsurlardan biride web sunucunun güçlü bir server olması ve yüksek bant genişliğine sahip olmasıdır. Esas olan, kullanıcıya ürün ve hizmeti en kısa yolla ulaştırmaktır. Bu nedenle sitenin hızını düşürecek abartılı animasyonlar, bekleme süreçleri, video ve ses objeleri, kullanımı zor menüler tercih edilmemelidir.

Arama motoru optimizasyonu 
Arama motorlarının mantığını bilmek ve bu mantığa göre web sayfası tasarlamak günümüzde en önemli kriterlerden biridir. Profesyonel bir web sitesinde yer alan her sayfa arama motorları tarafından indekslenebilir yapıda oluşturulmalıdır.

adana web tasarım

Adana Kodlama Atölyesi ve Robotik Atölye

Adana Kodlama Atölyesi

Scratch çocukların kendi multi-medya tasarımlarını yapmalarını, karşılaştıkları gerçek hayat problemleri karşısında teknolojiyi kullanarak yaratıcı çözümler ortaya koymalarını ve kendilerini değişik şekillerde ifaderek 21. yüzyıl becerilerini kazanmalarını sağlar.

0322-2355753   – 0322-2355754   0506-7229890 numaralardan bilgi alabilirsiniz…

Scratch ile bilgisayar programı yazmak için kodların bloklar halinde üst üste ve yan yana bir araya getirilmesi gerekir. Çek-Bırak özelliği sayesinde Scratch ile programlama öğrenmek çok kolaydır.

Scracth ile resim, ses, müzik gibi çeşitli medya araçlarını bir araya getirebilir, kendi animasyonlarımızı, bilgisayar oyunlarımızı tasarlayabilir ya da interaktif hikayeler anlatabiliriz.

Scracth-Temel Özellikleri

 • Geliştirilen bu yeni programlama ortamı tasarlanırken aşağıdaki temel özellikler dikkate alınmıştır.
 • Blok yapılarla programlama
 • Zengin medyanın programlanabilir kullanılması
 • Daha fazla paylaşılabilirlik
 • Gerçek dünya ile bütünleşme
 • Çok dil desteği
 • Ayrıntılı bilgi için  www.makerteknoloj.com